Wiadomości

„Wypalanie traw zabija ludzi zwierzęta i środowisko. STOP Nie wypalaj - Nie zabijaj ”

Data publikacji 09.04.2015

Policjanci apelują do mieszkańców powiatu kłobuckiego o zachowanie rozsądku podczas robienia wiosennych porządków na polach i w przydomowych ogródkach. Wypalanie suchych traw może przynieść straty w środowisku naturalnym, straty materialne, ale też być ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi. Od początku roku w powiecie kłobuckim odnotowano ponad 200 pożarów.

Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczął się czas robienia porządków w ogródkach, na polach i łąkach. Wiąże się to niestety z bezmyślnym wypalaniem traw. Niektórzy są błędnie przekonani, że spowoduje to jej bujniejszy odrost. Tymczasem wypalanie traw stanowi poważne zagrożenie. Dym może rozprzestrzenić się na drogi, powodując ograniczenie widoczności kierowców. Ogień może też w sposób niekontrolowany dotrzeć do domów, zabudowań, lasów i łąk. Pożary są niebezpieczne nie tylko dla ludzi jak. Podczas wypalania traw czy pożarów lasów ginie wiele gatunków zwierząt, które są bezradne w otaczającym je ogniu i kłębach dymu.

W tym roku już po raz kolejny ruszyła akcja społeczno-informacyjna „Wypalanie traw zabija ludzi zwierzęta i środowisko. STOP Nie wypalaj - Nie zabijaj ”.
Głównym celem akcji jest zmniejszenie liczby pożarów traw, łąk, nieużytków rolnych lub wyschniętych pozostałości roślinnych poprzez kształtowanie w społeczeństwie świadomości występowania, w związku ze stosowaniem takich praktyk, wielu zagrożeń oraz niekorzystnych i tragicznych skutków.

W województwie śląskim, w okresie od 1 stycznia do 27 marca 2015 roku strażacy wyjeżdżali do pożarów związanych z wypalaniem traw ponad 3000 razy. W tej liczbie przeważają pożary wywołane celowo – przez bezmyślność tych, którzy, pomimo stałych próśb i apeli wciąż kultywują „tradycję” wypalania suchych traw i pozostałości roślinnych.
Najwięcej pożarów odnotowano w powiatach: częstochowskim 571, będzińskim 245, kłobuckim 214 oraz na terenie miasta Sosnowiec – 185.
Niestety są także pierwsze ofiary wypalania traw. 26 marca br. w Gliwicach-Łabędach, w godzinach wieczornych strażacy - w trakcie prowadzenia działań gaśniczych na nieużytkach- znaleźli zwłoki mężczyzny, który prawdopodobnie nocował w tym miejscu, w namiocie. Ponadto 2 osoby zostały ranne podczas wypalania traw - w Katowicach i Jastrzębiu Zdroju.

Wypalanie traw oprócz tego, że jest niebezpieczne, jest też niezgodne z prawem. Niesie za sobą poważną odpowiedzialność karną. Za taki czyn grozi kara nagany, grzywny do 5000 zł a nawet aresztu.

Osobie, która sprowadzi zagrożenie życia lub zdrowia wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać pożaru grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Ujawnienie przypadki nielegalnego wypalania traw przez rolników, mogą spowodować powiadomienie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która w związku z tym może wstrzymać unijne dopłaty dla rolników.

Mając na względzie bezpieczeństwo własne i swoich sąsiadów apelujemy o zgłaszanie Policji oraz Straży Pożarnej przypadków tego nagannego zwyczaju.
 

Poniżej przedstawiamy regulacje prawne dotyczące opisanego wyżej problemu:

Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, w art. 124: Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów, w art. 131: Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny.
 

Za przestępstwo z art. 163 § 1 Kodeksu karnego odpowiada ten, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Zgodnie z art. 164 § 1 Kodeksu karnego ten, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Natomiast art.181 § 1 Kodeksu karnego stanowi: Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinności lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
 

Zgodnie z art. 82 § 3 Kodeksu wykroczeń: Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. § 4 Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. § 5 Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.


 

Źródło informacji: KW PSP w Katowicach oraz KG PSP.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.03 MB)

Powrót na górę strony