Groźny wypadek przy rolniczych pracach polowych - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku

Wiadomości

Groźny wypadek przy rolniczych pracach polowych

Data publikacji 08.07.2020

Do groźnego w skutkach wypadku doszło w Starokrzepicach podczas pracy na polu. Prasa rolująca wciągnęła, a następnie wyrwała rękę 43-letniego rolnika. Policjanci apelują o wyobraźnię i rozsądek podczas wykonywania prac rolniczych.

Wczoraj w około południa, oficer dyżurny kłobuckiej komendy otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że w Starokrzepicach doszło do wypadku przy pracach polowych. Skierowani na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie i wstępnie ustalili, że 43-letni mieszkaniec gminy Krzepice, podczas wykonywania prac na polu zauważył, że w prasie rolującej zerwał się sznurek. Mężczyzna postanowił sam usunąć usterkę i założyć sznurek. Jednak wcześniej nie wyłączył maszyny i prasa cały czas się obracała. W pewnym momencie, w trakcie montażu sznurka, maszyna wciągnęła prawą rękę mężczyzny i wyrwała mu ją na wysokości ramienia. Podczas wypadku nie było w pobliżu nikogo, kto mógłby pomóc mężczyźnie, któremu udało się samodzielnie wyłączyć maszynę, wyciągnąć rękę z prasy i powiadomić służby o nieszczęśliwym wypadku. Poszkodowany został zabrany przez załogę śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do jednego z częstochowskich szpitali.

Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci z Komisariatu Policji w Krzepicach wraz z technikiem kryminalistyki z kłobuckiej komendy. Dokładne przyczyny i okoliczności tego nieszczęśliwego wypadku będą wyjaśnione przez śledczych w toczącym się postępowaniu.

Pamiętaj!

Lato, to czas wzmożonych prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Szczególnie często dochodzi wtedy do wypadków podczas prac polowych. Ich przyczyną zwykle jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Chwila nieuwagi podczas wykonywania z pozoru prostych czynności, może skończyć się tragicznie. Dlatego policjanci apelują, aby do wykonywania swoich obowiązków nie podchodzić niedbale i rutynowo.

Pracujące maszyny stanowią duże zagrożenie dla samego operatora, jak również dzieci, które nie zawsze potrafią przewidzieć skutki ich działania. Dlatego rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych oraz zabaw i poruszania się w ich pobliżu podczas działania urządzeń. Zadbajmy o to, by dzieci bawiły się w bezpiecznej odległości od niebezpiecznych sprzętów i narzędzi. Pamiętajmy, że nawet podczas obserwowania pracy rodziców lub przebywania w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych należy zachować szczególną ostrożność.