ABC rowerzysty

Przypominamy, że rowerzyści tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego muszą stosować się do obowiązujących przepisów prawa.

Należy również pamiętać iż zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. nr 32, poz. 262 z późn.zm.), rower - jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być wyposażony w:

  • światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,

  • światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające - z tyłu,

  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,

  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Policjanci z kłobuckiej drogówki apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Poruszając się jednośladami po zmroku, właściwym zachowaniem byłoby również założenie kamizelki odblaskowej.

 

Pamiętajmy, że konsekwencje zderzenia rowerzysty z samochodem mogą być bardzo poważne, a czasem bywają tragiczne w skutkach.

 

 

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:

Art. 33 Ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku:

Co do zasady - po chodniku jeździć nie wolno. Przepisy przewidują kilka odstępstw.

Art. 26 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
- są spełnione jednocześnie trzy warunki:
1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
3. brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Dziecko na rowerze

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby. Albo na rowerze w specjalnym foteliku. Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat na rowerze mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. Karta Rowerowa.

Powrót na górę strony