Wiadomości

Policjanci z Kłobucka na Gali finałowej PaT na Śląsku

Data publikacji 10.11.2014

Zakończyło się szkolenie eksperckie PaT w działaniu PaT/E (edukacja) w województwie śląskim. Trzydniowa praca z młodzieżą w Żorach, pedagogami w Ustroniu i policjantami w Szczyrku uwieńczona została Galą Finałową na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Uczestniczyli w niej także policjanci z Kłobucka – podinsp. Andrzej Tobolski i sierż. szt. Marta Ladowska.

Śląsk na profilaktycznej mapie programu PaT obecny jest od samego początku istnienia programu „Profilaktyka a Ty” (wcześniej „Profilaktyka a Teatr”). W Bytomiu działa teatr „JacyMy”, którego założycielem jest obecny lider województwa śląskiego Sławosz Marcisz. To także miasta, w których prowadzone są systematyczne działania profilaktyczne, jak choćby Ruda Śląska, gdzie corocznie organizowany jest Śląski Przystanek PaT. Jedyna w kraju patronacka klasa PaT działała w Siemianowicach Śląskich. W Lublińcu odbył się VII ogólnopolski Przystanek PaT. W Częstochowie przeprowadzono jedno z pierwszych w kraju działań skierowanych do rodziców PaT/R ze spektaklem Grażyny Małkowskiej „Dzwonek”. Ostatnio powstała grupa PaT w Orzeszu-Ornontowicach, a teraz przyszedł czas na Żory. Śląsk od zawsze był siłą w programie PaT. Projekt PaT/E uhonorował te wieloletnie działania wzmacniając region ekspertami PaT. Powiat kłobucki reprezentować będzie w tym zakresie nauczycielka Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku pani Anita Ziomko-Nowak.

Gala Finałowa na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, była podsumowaniem trzydniowych warsztatów. Jej gospodarzami byli Śląski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Krzysztof Jarosz oraz Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber.

Na uroczyste podsumowanie projektu PaT/E(edukacja) przybyli także Andrzej Jaworski i Robert Wojtas, reprezentujący Wojewodę Śląskiego, Krzysztof Kołaczek - Prokurator Okręgowy w Katowicach, insp. Roman Rabsztyn - Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, Joachim Smyła - Starosta Lubliniecki, Gospodarz, który wraz z Burmistrzem Edwardem Maniurą gościł Społeczność PaT na VII Ogólnopolskim Przystanku PaT, a także przedstawiciele władz samorządowych z miast i powiatów województwa śląskiego oraz pedagodzy i policjanci uczestniczący w szkoleniu eksperckim PaT, w tym podinsp. Andrzej Tobolski i sierż. szt. Marta Ladowska z KPP w Kłobucku. Spektakl Izy Rękawek „Sekret” na scenie Teatru Śląskiego w wykonaniu Żorskiej Grupy PaT obejrzała także młodzież z katowickich szkół ponadpodstawowych.

- Myślę, że do każdego z was dotarło przesłanie spektaklu edukacyjno-profilaktycznego „Sekret”. Po powrocie z teatru pamiętajcie o tym, w jak fantastyczny sposób młodzież z Żor przedstawiła problem uzależnień. Wierzę, że po obejrzeniu spektaklu będzie wam łatwiej oddzielić dobro od zła – mówił po spektaklu Stanisław Faber, Śląski Kurator Oświaty.

Śląski Komendant Wojewódzki Policji, nadinsp. Krzysztof Jarosz był pod wrażeniem emocji, jakie niesie za sobą „Sekret”:

- Jechałem do Teatru Śląskiego z pytaniami czy PaT rzeczywiście tak silnie oddziaływuje, jakie może przynosić efekty oraz jak wpływa na młodzież. Teraz już znam odpowiedź na te pytania, a to dzięki Wam. Będąc funkcjonariuszem włączałem się w dyskusję na temat młodzieży, a także ich wychowania. Jeżeli przyjmiemy rodzinę za najważniejszy fundament kształtowania młodego człowieka, źródło dobrych wzorców, to młodzi ludzie idąc życiową drogą nigdy nie zbłądzą – powiedział generał Krzysztof Jarosz.

Gala Finałowa PaT/E (edukacja) to także podsumowanie szkolenia eksperckiego PaT. Nauczyciele, pedagodzy i policjanci, którzy poznawali ideę programu, rodzaje działań oraz sposób budowania młodzieżowej grupy PaT, odebrali na scenie zaświadczenia ukończenia szkolenia uzyskując tym samym tytuł eksperta PaT. Wśród ekspertów programu PaT znaleźli się też policjanci, którzy od wielu lat pomimo różnego poziomu zrozumienia i wsparcia, nieustannie działają na rzecz programu „Profilaktyka a Ty”. Tytuł eksperta PaT z rąk Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Krzysztofa Jarosza otrzymali: podinsp. Dariusz Panas z KMP w Sosnowcu oraz nadkom. Krzysztof Piechaczek z KMP w Rudzie Śląskiej.

Śląsk po projekcie PaT/E został wzmocniony 35 ekspertami PaT. Wierzymy, że Żorska Grupa PaT, która powstała w trakcie 3 dni pracy, da przykład innym miastom, że warto postawić na twórczą profilaktykę rówieśniczą.  Perły Śląska, jak mówi o ekspertach PaT insp. Grzegorz Jach szef programu „Profilaktyka a Ty”, mają teraz wystarczający warsztat i wiedzę, by inspirować do tworzenia  kolejnych grup młodzieżowych PaT w swoich miastach.

/Na podstawie tekstu Tomasza Siniewa ze strony pat.policja.gov.pl/
/Zdjęcia: Andrzej Tomczuk/

Powrót na górę strony