Wiadomości

Działania „Bezpieczny autobus” w Kłobucku

Data publikacji 11.12.2014

Policjanci z Kłobucka włączyli się w prowadzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedsięwzięcie „Bezpieczny autobus”. Ma ono na celu promowanie bezpieczeństwa wśród użytkowników pojazdów przewożących więcej niż 9 osób. Mundurowi rozdają kierowcom takich pojazdów naklejki z logo kampanii.

Kłobuccy policjanci kontrolowali wczoraj autobusy przed wyjazdami dzieci na szkolne wycieczki. Mundurowi sprawdzili stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców, nie stwierdzając żadnych nieprawidłowości. Rodzice i opiekunowie chęć przeprowadzenia takiej kontroli powinni zgłosić do Wydziału Ruchu Drogowego na kilka dni przed podróżą. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło dwie e-usługi, które pozwolą on-line sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach. Obie udostępnione usługi są bezpłatne. Można dzięki nim sprawdzić historię autobusu, którym wyjeżdżają nasze dzieci, lub samochodu, który zamierzamy kupić.
 
Dzięki bezpłatnej usłudze MSW „Bezpieczny Autobus” sprawdzimy m.in. czy autobus:
  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  • dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,
  • komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.
Pamiętajmy, że autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze. Autobus nie może być także przeładowany. Jeśli stan techniczny pojazdu lub kondycja kierowcy nadal budzą nasze wątpliwości, należy poprosić o kontrolę Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego.
 
Dzięki aplikacji „Historia pojazdu” sprawdzimy natomiast:
  • czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (oraz czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne - informacje o badaniach technicznych zbierane są od 2010 r.),
  • jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),
  • dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja,
  • oraz czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.
Informacje o pojeździe pochodzą z pewnego i wiarygodnego źródła, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych, na mocy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.14 MB)

Powrót na górę strony